На фоні популяризацїї теми психічного здоров’я люди стали все частіше замислюватись щодо особистих кордонів: де закінчується особистий комфорт і де починається посягання на твоє "я".

Дуже важливо усвідомити проблему відсутності кордонів - усвідомлення перший важливий крок до їхнього встановлення. Варто зазначити, що особистістісні кордони напряму пов’язані з нашими людськими правами, але вони ними не є.

Особисті кордони - це: матеріальні кордони, інтелектуальні особисті межі, емоційні, фізичні (моє тіло), психічні, сексуальні та духовні.

Як виявити проблеми з кордонами

Якщо людина стикається із ситуаціями, де вона відчуває, що інші люди користуються нею (емоційно, матеріально чи якось інакше, щоб отримати щось собі), це свідчить про проблеми з особистими кордонами.

При цьому зовсім немає особистих кордонів тільки у людей, яким цілеспрямовано їх руйнували. Йдеться про жертви систематичного і багатостороннього насильства, де одночасно може бути зґвалтування, побиття, емоційне, фінансове насильство.

У решти людей кордони зазвичай є, і вони можуть бути здоровими, ригідними або слабкими.

Якщо людина стикається із ситуаціями, де вона відчуває, що інші люди користуються нею (емоційно, матеріально чи якось інакше, щоб отримати щось собі), це свідчить про проблеми з особистими кордонами.

Щоб зрозуміти, що ваші межі порушують інші, потрібно подивитись чи не стається з вами такого:

❗️вас хтось ображає, а ви про це мовчите;

❗️віддаєте забагато свого особистого часу іншим;

❗️намагаєтеся купити хороше ставлення до себе інших намагаючись бути хорошою дівчинкою/хлопчиком,

❗️у вас є відчуття, що вам потрібно заробити повагу до себе, а просто так ви її не вартуєте;

❗️почуваєтеся винними, якщо поруч із вами є хтось, хто здається вам нещасливим, і тоді у вас з’являється поштовх бігти і робити всіх щасливими;

❗️постійно почуваєтеся жертвою - інших, життя, роботодавців, довкілля;

❗️навколо вас якимось чином гуртуються люди, які намагаються вас контролювати;

❗️ви дуже хвилюєтесь та навіть боїтеся того, що про вас думають інші люди;

❗️дозволяєте людям торкатися себе, навіть тоді коли вам це некомфортно; відчуваєте злість, зокрема під час порушень кордонів інших людей.

Перш ніж ображатися, що ваші межі порушують, необхідно позначити ці межі для себе і почати заявляти про їх існування іншим.

Тренування особистих меж

Люди мають знати свої межі: на що можна піти, а на що ні - із колегами, родиною або навіть інтимним партнером. Важливо пам’ятати, що кожен має право робити тільки те, що йому комфортно.

Важливо усвідомлювати власні потреби та діяти, спираючись на них, а не на потреби інших людей, при цьому беручи на себе відповідальність за власні дії та рішення.

Потрібно не боятися наполягати на своєму і вчитися цьому. Можна стояти перед дзеркалом і вчитися казати “ні”, або зібратися з друзями пограти в рольові ігри, де всі будуть вчитися казати “ні”.

Не очікуйте того, що ваші близькі люди вгадають, що саме вам потрібно: говоріть із ними про свої потреби, почуття та бажання. Так само уникайте вгадування того, що відбувається із ними, оскільки це призводить до великої кількості непорозумінь у стосунках. Краще запитати про те, що відбувається із людиною, та почути це напряму від неї (навіть, якщо ви боїтеся того, що можете почути), аніж намагатися це вгадати і діяти на підставі своїх здогадів.

Не намагайтеся змінювати інших людей, адже вони можуть бути геть не зацікавленими у власних змінах, а ви витрачатимете свій власний час і ресурс на них. Натомість вивільняйте час і місце для взаємодії з іншими людьми, яка приносить вам задоволення та позитивні переживання. Також докладайте зусиль для того, щоби уникати токсичних стосунків, у яких вами маніпулюють, вас контролюють або жорстоко із вами поводяться.

Кордони порушують все одно. Що робити?

Якщо нічого не спрацьовує і ваші межі продовжують порушувати, немає нічого страшного в тому, щоб піти в іншому напрямку, а саме туди, де межі порушувати не будуть.

Вкрай важливо розуміти, що ми не несемо відповідальності за кордони інших людей, лише за власні, і саме в той момент, коли ми дозволяємо іншій людині прогнути наші кордони, ми втрачаємо часточку себе.

/Files/images/2019_2020_nr/kordoni/ОК1.jpg

/Files/images/2019_2020_nr/kordoni/ОК2.jpg

/Files/images/2019_2020_nr/kordoni/ОК3.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 411

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.