/Files/images/2019_2020_nr/proforntatsya/1.jpg

Поради щодо того, як обрати майбутню професію

«Як вибрати майбутню професію?» — це питання постає перед кожною людиною. Вибір професії — справа нелегка, але необхідна, адже щасливе й успішне життя багато в чому залежить від роботи, яку виконує людина.

Так, як же правильно вибрати професію? У першу чергу потрібно зважити всі «за» і «проти», необхідно подумати над наступними питаннями:

Інтерес до професії. Хоч невеликий, але він повинен бути. Нецікава робота не приносить ні радості, ні задоволення. Зате вона може стати причиною стресу і депресії.

Можливість розвинути здібності і таланти. Люди, які знаходять професію, яка відповідає цьому критерію, відчувають себе на роботі, як риби у воді. Вони можуть виявити свої таланти і спробувати знайти їм застосування у майбутній професії.

Заробітна плата. Якщо на роботі будуть мало платити, доведеться або шукати додаткову роботу або міняти професію. До професії, яка не приносить доброго доходу інтерес втрачається і люди намагаються швидше знайти їй заміну. Якщо Ви не хочете, щоб таке сталося з Вами, всерйоз задумайтесь над тим, скільки грошей хочете отримувати і вже відповідно до Ваших запитів обирайте професію. Але потрібно пам’ятати ще про один момент. Він стосується кар’єрного зростання. Багато професій (такі як бармен, офіціантка, танцівниця і т.д.) дають можливість заробити легкі й швидкі гроші. Але в цих професіях не передбачений кар’єрне зростання, а значить, з часом танцівниця буде отримувати стільки ж, скільки отримувала, коли тільки починала працювати. А робота, наприклад, банківського службовця, на початковому етапі може оцінюватися значно нижче. Однак з часом, ця людина просувається по службових сходах і отримує з кожним разом все більше. Тому якщо робота Вам підходить, але Ви незадоволені заробітною платою, дізнайтеся про можливості та перспективи кар’єрного зростання. При гарній і сумлінній роботі скоро Ви будете отримувати більше, ніж Вам пропонували спочатку.

Професійно важливі якості. Не варто обирати кар’єру співачки, маючи поганий голос, або космонавта — маючи слабке серце. Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, знань і умінь і якостей. Розглядаючи різні види професій, подумайте, якими якостями повинна володіти людина в кожній з них. Після цього запитайте себе: «А чи є у мене ці професійно важливі якості? Чи зможу я добре працювати і отримувати задоволення від такої роботи? ».

П’ятий критерій — затребуваність на ринку праці. Не секрет, що зараз спостерігається надлишок економістів та юристів. Отже, людям з такою спеціальністю важко знайти собі роботу. Вибираючи професію, оцініть шанси на майбутнє працевлаштування. Для цього можна звернутися до служби зайнятості, тут Ви дізнаєтесь, яких професій на сьогодняшній день потребує суспільство.


Як правильно вибрати професію?

/Files/images/2019_2020_nr/proforntatsya/9806community.jpg

Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Щоб прийняти правильне рішення, необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби на ринку праціЩоб дійти до зваженого рішення при виборі професії, потрібно зробити наступні кроки:

Сім кроків до зваженого рішення

1. Скласти список відповідних професій

Складіть список професій, які Вам подобаються, цікаві, за якими Ви хотіли б працювати, які Вам підходять.

2. Скласти перелік вимог до професії, що обирається

Складіть перелік своїх вимог:

  • професія, що обирається, й майбутній рід занять;
  • професія, що обирається, й життєві цінності;
  • професія, що обирається, й життєві цілі;
  • професія, що обирається, й сьогоденні гарячі проблеми;
  • професія, що обирається, й реальне працевлаштування за фахом;
  • бажаний рівень професійної підготовки;
  • професія, що обирається, й мої схильності й здібності;
  • бажані зміст, характер й умови роботи.

3. Визначити значимість кожної вимоги

Визначте, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Може бути, є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна й не враховувати.

4. Оцінити свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій

Крім тих вимог, які є у Вас до професії, існують і вимоги самої професії. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професії.

5. Підрахувати й проаналізувати результати

Проаналізуйте, яка професія із усього списку більше інших підходить Вам по всіх пунктах.

6. Перевірити результати

Щоб переконатися в правильності Ваших міркувань, обговоріть своє рішення із друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

7. Визначити основні практичні кроки до успіху

Отже, Ви прийняли рішення, тепер важливо визначити: у якому навчальному закладі Ви зможете одержати професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.

Що впливає на вибір професії?

Які фактори обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає в першу чергу. Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим):

Позиція старших членів родини

Є старші, які несуть пряму відповідальність за те, як складається твоє життя. Ця турбота поширюється й на питання про твою майбутню професію.

Позиція товаришів, подруг

Дружні зв’язки у твоєму віці вже дуже міцні й можуть сильно впливати на вибір професії. Можна дати лише загальну пораду: правильним буде рішення, що відповідає твоїм інтересам і збігається з інтересами суспільства, у якому ти живеш. …

Позиція вчителів, шкільних педагогів

Спостерігаючи за поведінкою, навчальною і позанавчальною активністю учнів, досвідчений педагог знає багато такого про тебе, що приховано від непрофесійних очей і навіть від тебе.

Особисті професійні плани

Під планом у цьому випадку маються на увазі твої уявлення про етапи освоєння професії.

Здібності

Про своєрідність своїх здібностей треба судити не тільки по успіхах у навчанні, але й по досягненнях у найрізноманітніших видах діяльності.

Рівень вимог на суспільне визнання

Плануючи свій трудовий шлях, дуже важливо подбати про реалістичність своїх вимог.

Інформованість

Важливо подбати про те, щоб відомості, що здобуваються тобою, про ту або іншу професію не виявилися перекрученими, неповними, однобічними.

Схильності

Схильності проявляються в улюблених заняттях, на яких витрачається більша частина вільного часу. Це – інтереси, підкріплені певними здібностями.

Помилки при виборі професії

1. Ставлення до вибору професії як до незмінної

У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, посад у міру росту кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі.

Проаналізуйте ситуацію на ринку праці. Зверніть увагу на те, що з кожним роком з’являються все нові професії. Будьте готові до того, що прийдеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 9 чи 11-му класі, фатальним образом визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, необхідним у міждисциплінарних областях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте й знайдете щось більш привабливе, знадобиться в несподіваних ситуаціях. …

2. Існуючі думки про престижність професії

Відносно професії забобони проявляються в тім, що деякі важливі для суспільства професії, заняття вважаються ницими, непристойними (наприклад: сміттяр).

Економіст або психолог нітрохи не більш корисний для суспільства, ніж хімік або слюсар. Престижність професії повинна враховуватися – але після врахування Ваших інтересів і здібностей. Інакше будете володарем (якщо будете) “модної”, але не тієї спеціальності, що приносить задоволення. Або, чого доброго, виявитеся непридатними для виконання основних робочих функцій…

3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати)

Професію ми вибираємо за своїм “смаком” й “розміром” так само, як одяг і взуття.

Почуття групи, орієнтація на однолітків – дуже позитивні особливості юнаків твого віку. Вони потрібні для освоєння норм поведінки в суспільстві, формування образу “Я” і самооцінки. Тому оглядайся на інших, порівнюючи (себе із друзями), а не сліпо повторюючи. Намагайся побачити, чим ти відрізняєшся від товаришів – і в чому ви подібні. Це допоможе зрозуміти, що якщо Вася йде на пожежника (а він – ризикова людина), тобі ця професія може не сподобатися (адже ти дуже обережний і розважливий).

4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію

При виборі професії треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, що займається даним видом діяльності.

Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність фізика – це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі, поза “комплектом”). Крім того, часто юнаки роблять помилку, намагаючись одержати професію кумира – спортсмена, політика, журналіста, артиста. Спортсмени – вони не всі такі.

5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною професії

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця.

А журналісти не завжди виступають у телепередачах – частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей – перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, що, до того ж, озвучить інший (диктор на телебаченні).

6. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією або погане розрізнення цих понять

Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібна здібніть до мови, багато – перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв’язку тощо. Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять.

Для цього найкраще не просто вивчити професіограми або словники професій. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там звичайно вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). Наприклад, людина з лінгвістичною освітою (“українська мова й література”, “іноземна мова” у школі) може працювати й викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом. До того ж май на увазі, що професій існує більше, ніж шкільних предметів. Можна стати юристом, маркетологом, апаратником. Професії звичайно можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами (звичайно відповідають вступним іспитам у ВНЗ при вступі на цю спеціальність). Скажімо, майбутньому економістові в школі може подобатися одночасно й математика, і географія.

7. Застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва

В усі професії, і насамперед у робітничі, впроваджується складна й цікава техніка, підвищується культура праці.

(А комп’ютер впроваджується абсолютно всі сфери діяльності – аж до тваринництва).

8. Невміння (небажання) розбиратися у своїх особистісних якостях (схильностях, здібностях)

Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, учителі, товариші.

Корисними також можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, так що стався критично як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Завдання популярних тестів – активізація діяльності по самопізнанню (самоспостереженню, самоаналізу), а не видача тобі готової відповіді на питання про те, ким бути або наклеювання ярлика про те, який ти.

9. Незнання/ недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії

Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, тому що вони можуть погіршити твій стан здоров’я.

Таких професій небагато й до них належать, в основному, ті, у яких потрібна тривале напруження тих або інших фізіологічних систем. Комп’ютерники сильно напружують очі, а льотчики – серце…

10. Незнання основних дій, операцій та їхнього порядку при розв’язку, обмірковуванні завдання при виборі професії

Коли ти вирішуєш завдання по математиці, то виконуєш певні дії в певній послідовності. Було б розумно підійти також і до вибору професії.

Не сприймай жодні інструкції буквально, краще навіть, якщо ти творчо підійдеш до справи й розробиш для себе свій власний план – список необхідних для вибору професії дій. Сюди можуть бути включені: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об’єктивна оцінка своїх здібностей, схильностей, знань (за допомогою тестів або ще якось) тощо.


Вибір професії - важливий етап в житті кожної людини. Це питання, до якого потрібно підійти максимально відповідально, адже важливо знайти не тільки цікаву і добре оплачувану професію, а й затребувану на ринку праці.

Сьогодні ринок праці переживає період глобальних змін. Ті професії та спеціальності, що були затребувані кілька років тому, можуть повністю зникнути в майбутньому.

Сучасний ринок праці має тенденцію до заміни фізичної роботи людини машинами і роботами. Такі масштабні зміни безпосередньо пов'язані з технологічним проривом нашого століття. Комп'ютерні технології, штучний інтелект, нанотехнології, розвиток віртуальної реальності та генної інженерії диктують нам нові затребувані професії. Багато спеціальностей витісняються сучасними технологіями, праця людини максимально автоматизує. Саме тому, тема затребуваних професій у 2020 році не перестає бути актуальною і хвилюючою.

Системні аналітики

Системний аналітик - це фахівець, який займається аналізом даних певної сфери діяльності компанії, і на підставі розрахунків створює прогнози та рекомендації щодо розвитку цієї галузі. На підставі аналітичних оцінок, зроблених в 2019 році, системні аналітики будуть широко затребувані в IT-сфері та промисловості.

Системний аналітик досліджує і моделює бізнес-процеси компанії, пропонує варіанти оптимізації. Ці фахівці створюють архітектуру програмного забезпечення і досліджують його в роботі.

Для того, щоб отримати професію системного аналітика, потрібно закінчити IT, технічний або математичний вуз. Багато компаній з радістю беруть успішних випускників, навіть без досвіду роботи, якщо вони володіють знаннями ПК, розбираються в побудові інформаційних систем, знають принципи системного аналізу, володіють технічною англійською мовою. Якщо ж у фахівця є досвід роботи від 1 року, він автоматично стає дуже затребуваним працівником і рівень його заробітної плати збільшується вдвічі.

Робота системним аналітиком передбачає 5-ти денну офісну роботу з повним соціальним пакетом.

IT-спеціалісти

У зв'язку з глобальною комп'ютеризацією нашого життя, все більше компаній потребують фахівців в сфері IT-технологій. Список найбільш затребуваних IT-спеціальностей 2020 включає такі професії:

  • Програміст;
  • Системний архітектор;
  • Розробники ПЗ;
  • Спеціаліст кібербезпеки;
  • Web-інженер;
  • Системний інженер;
  • Системний адміністратор;

Також, з'являться професії, пов'язані з нанотехнологіями та робототехнікою.

Професія IT-фахівця безпосередньо пов'язана з сидячим способом життя і монотонною роботою. Цей факт важливо враховувати, при виборі спеціальності, так як даний вид діяльності вимагає не тільки посидючості, але і здатності швидко концентруватися, навчатися, аналізувати і знаходити вирішення виникаючих проблем, володіти технічною англійською мовою. Ця спеціальність ідеально підійде людям з математичним або аналітичним складом розуму.

Хорошим стартом кар'єри, після закінчення вузу або спеціалізованих курсів, стане приєднання до розробки проекту спільно з іншими фахівцями.

Професія IT-фахівця добре оплачується, тому вибираючи для своєї діяльності сферу інформаційних технологій можна бути впевненим в майбутньому.

Менеджер вищої ланки

Менеджер вищої ланки - топ-менеджер, в обов'язки якого входить керівництво персоналом, прийняття важливих стратегічних рішень для розвитку компанії. Типові посади в цій сфері: генеральний директор, керуючий банком, ректор університету, голова ради директорів і т.д. У порівняння з менеджерами середнього та низової ланки, менеджери вищої ланки - найменш численна група управлінців. Навіть у найбільших організаціях цих фахівців можна перерахувати по пальцях. Однак, незважаючи на це, менеджер вищої ланки буде затребуваною професією в 2020 році.

В обов'язки менеджера вищої ланки входить:

  • Управління діяльністю підприємства, підтримку репутації компанії на світовій арені, отримання і збільшення прибутку організації і т.д.
  • Планування підприємницької і комерційної діяльності підприємства.
  • Контроль виконання бізнес-планів, угод і договорів.
  • Вирішення кадрових, організаційно-технічних і економічних питань підприємства.
  • Набір співробітників, оцінка і контроль їх праці, створення мотиваційних заходів.
  • Укладення договорів з партнерами, підтримування стабільності відносин.
  • Залучення до вирішення питань вузьких експертів і фахівців.

Менеджер вищої ланки - затребувана професія, так як претендент повинен володіти рядом унікальних якостей. Він повинен бути лідером, з красиво поставленою мовою, аналітичними здібностями, знаннями в сфері управління та роботи з персоналом. Спеціаліст в цій сфері відмінно орієнтується в ринковій економіці, знає основи діловодства, володіє кількома іноземними мовами.

Напружений темп і величезний обсяг роботи з лишком компенсується високим рівнем заробітної плати даного фахівця.

Креативний дизайнер

Креативний дизайнер - професія, яку не зможе замінити жодна машина. Люди, з творчим поглядом на життя і креативним підходом до поставлених завдань, завжди високо цінувалися на будь-яких підприємствах, і 2020 рік не стане винятком.

Так хто ж такий креативний дизайнер? Це фахівець, який генерує нові унікальні ідеї і реалізовує їх в поліграфічній продукції, зовнішньої, внутрішньої і інтернет рекламі, оригінальних логотипах, брендингу та інше. Ця професія підходить нестандартним людям, які мають розвинену фантазію і здатних працювати в режимі багатозадачності.

У 2020 році, креативні дизайнери особливо будуть затребувані в розробці нових девайсів, побутової техніки, сучасного обладнання. Ринок має достаток різних товарів, тому привернути увагу до свого бренду можна лише за допомогою яскравого зовнішнього вигляду і такою, що запам'ятовується реклами. Саме в цьому полягає сенс роботи креативного дизайнера.

Для того, щоб стати креативним дизайнером необхідно закінчити профільний університет або пройти спеціалізовані курси. Здобувач повинен в ідеалі володіти такими програмами, як CoreLDRAW, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator і т.д.

В обов'язки креативного дизайнера входить:

  • Створення креативних ідей і втілення їх в життя, для просування продукту і його популяризації серед населення;
  • Створення графічного дизайну у вигляді макетів, графіків, презентацій і колажів;
  • Створення брендингу та айдентики разом з командою маркетологів;
  • Створення шаблонів для розсилки електронною поштою.

Професія креативного дизайнер дозволяє працювати віддалено, якщо це не суперечить принципам компанії, що дає змогу мати гнучкий графік і працювати на дому.

Креативний дизайнер не тільки затребувана професія, а й добре оплачувана. Вибираючи цю спеціалізацію, можна отримати швидкий кар'єрний ріст і стабільний дохід, так як ця ринкова ніша дуже популярна сьогодні. Але, потрібно враховувати, що серед креативних дизайнерів дуже серйозна конкуренція, і кожен початківець повинен мати солідне портфоліо, щоб зацікавити роботодавця.

Менеджер з персоналу (HR-менеджер)

Менеджер з персоналу - фахівець, який прийшов на заміну всім відомим «кадровикам». Його основний обов'язок - формувати кадровий ресурс організації. HR-менеджер розробляє стратегію роботи з персоналом, кадрову політику, аналізує кадровий потенціал, визначає потребу в нових кадрах і фахівцях, допомагає новим співробітникам швидко адаптуватися і налагодити відносини з колективом. Це керівна посада, яка вимагає від здобувача високі лідерські якості і відповідальний підхід до виконуваної роботи.

Щоб отримати професію менеджера з персоналу, необхідно закінчити вуз за курсом «Менеджмент», або пройти курси.

Обов'язки менеджера з персоналу:

  • Організація роботи співробітників;
  • Формування кадрової політики компанії;
  • Пошук необхідних кадрів, проведення співбесіди з претендентами, оформлення трудових договорів;
  • Організація навчання персоналу і підвищення рівня їх кваліфікації (тренінги, семінари, конференції, курси);
  • Розробка системи бонусів і штрафних санкцій;
  • Інформування співробітників по всьому кадрових рішень організації;
  • Консультація керівників організації по всіх кадрових питань;
  • Спостереження за ринком праці, рівнем заробітної плати та інформування керівників про ситуації, що склалася.

Хороший менеджер по персоналу повинен професійно володіти комунікативними навичками. Він повинен розташовувати до себе співрозмовника, дохідливо доносити інформацію, створювати правильну робочу атмосферу в колективі. Обов'язковою вимогою до HR-менеджеру є знання законодавчої бази і діловодства.

Менеджер по персоналу буде затребуваною професією в 2020 році, так як керівники компаній націлені на підвищення кваліфікації співробітників і їх перепрофілювання, що неможливо зробити без HR-фахівця.

Викладачі та коучі

Професія викладача здавна вважається шанованою і затребуваною у всіх куточках земної кулі. У сучасному світі вона не втрачає свою актуальність і набуває нового відгалуження - коучинг.

Коучинг - це різновид консалтингу та тренінгу, в процесі якого навчається отримує нові навички. Коучі - це, свого роду, вчителі, які допомагають людині досягти чітко поставлених цілей. Ці професіонали дуже затребувані на ринку праці серед великих корпорацій для менеджерів середньої та вищої ланки.

Коучинг буває двох видів: бізнес-коучинг і лайф-коучинг. У першому варіанті коуч працює з топовими менеджерами і орієнтований на цілі і завдання компанії. Другий варіант передбачає роботу з різними життєвими сферами, розкриттям талантів і здібностей клієнта, використанням його внутрішніх ресурсів.

Коуч допомагає людині правильно розставити акценти, для досягнення своєї мети. Він не дає прямі поради, як діяти в тій чи іншій ситуації, але за допомогою бесіди, допомагає людині усвідомити життєву ситуацію і все що з ним відбувається. Основна мета коуча - виробити усвідомлення клієнта, яким саме чином він може досягти поставленої мети, стимулювати його самостійний розвиток. На отримання результату, зазвичай, йти від 1 до 3 місяців інтенсивної роботи, іноді цей період розтягується до півроку.

Хороший коуч - це відмінний психолог. У ньому повинні поєднуватися знання тонкощів людської душі, життєвий досвід, хороші комунікативні здібності і глибокі знання в певній галузі. Тільки людина, яка сама пройшла шлях успіху, може бути коучем і вести за собою клієнта.

Щоб стати коучем не потрібно закінчувати вуз, адже ця професія набувається в спеціальних школах і шляхом придбання життєвого досвіду.

Ринок коуч-послуг тільки розвивається, тому конкуренція не висока. Це затребувана професія в сучасному світі, вона добре оплачується і високо цінується.

Кiлькiсть переглядiв: 452

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.